Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Cerkiew Świętego Mikołaja w Siedliskach

Luty 15, 2016 | Comment

Podróżując po Polskiej i Ukraińskiej części Roztocza, natykamy się na stare i piękne cerkwie które poza walorami przyrodniczymi, są główną atrakcją Roztocza . Są tu przepiękne drewniane cerkwie i cerkwie murowane które tez mają swój urok . Świątynia w Siedliskach jest murowana ale tak jak większość Roztoczańskich cerkwi jest zamknięta dla wiernych .

Zawsze gdy odwiedzam piękne Roztocze na rowerze, staram się zawitać też nad samą granice z Ukrainą, tu właśnie znajduje się pięknie położona i cicha wieś Siedliska . Tu można poczuć cudowny klimat Roztocza, spokój i cisza a do tego czyste powietrze i krystalicznie czysta woda wypływająca tu w kilku miejscach przy których zazwyczaj znajdują się urokliwe kapliczki ze świętymi ( Św Huberta , Św Antoniego i Św Floriana ) . Ale chyba główną atrakcją Siedlisk jest cerkiew pw Świętego Mikołaja pięknie położona na małym wzniesieniu . Tuz obok cerkwi znajdują się znikome pozostałości po cmentarzu .
Wieś Siedliska jest bardzo starą osadą, najstarsze historycznie udokumentowane wspominki o tej wsi sięgają XIII wieku kiedy istniało tu grodzisko, zniszczone przez Tatarów podczas ich najazdów na ziemie Polskie . W XIV wieku powstała tu wieś i pierwsza, drewniana cerkiew prawosławna . Wtedy też wieś została ponownie ziszczona przez hordy Tatarskie a cerkiew spalona . Po odbudowaniu wsi, zbudowano też drewnianą cerkiew prawosławną która po roku 1596 stała się cerkwią greckokatolicką . Obecna, murowana cerkiew zbudowana została w 1901 roku . Jej fundatorem był Paweł Sapieha który w tym okresie był właścicielem tych ziem . Świątynia wybudowano na planie krzyża greckiego a w jej centralnej części znajduje się kopuła . Na wyposażenie cerkwi weszło wyposażenie starej, rozebranej cerkwi składające się min z ikonostasu przełomu XII i XIII wieku . Po starej, drewnianej cerkwi pozostawiono tylko drewnianą dzwonnicę ( zbudowana w 1830 roku )która stoi do dziś obok murowanej cerkwi .
Po II wojnie światowej, ziemie te opuścili wierni wyznania greckokatolickiego a cerkiew popadała w co raz większe zapomnienie i niszczała .
Dopiero w 1999 roku, niszczejącą i rozkradaną z wyposażenia świątynią zainteresował się proboszcz Jan Tarapacki parafii greckokatolickiej Św Mikołaja w Hrebennem . Wraz z radą parafialną, postanowili przejąć od Państwa niszczejącą cerkiew w Siedliskach i w miarę możliwości zadbać o jej powrót do świetności . Dzięki ich staraniom, w roku 2003 cerkiew wpisana została do rejestru zabytków . Od 2000 roku trwał jej powolny remont a do 2013 roku wykonano bardzo wiele prac remontowych tej pięknej cerkwi .
W cerkwi, dwa razy do roku – 22 maja i 19 stycznia odbywają się uroczystości z udziałem wiernych .

Mam nadzieję że cerkiew zostanie całkowicie odnowiona i udostępniona dla wiernych w szerszym zakresie . Turyści mogą ją podziwiać i z zewnątrz i jej wnętrza . Klucz do cerkwi znajduje się w Muzeum Skamieniałych Drzew które znajduje się po drugiej stronie ulicy .
Ja niestety nigdy jeszcze nie miałem okazji podziwiać tej cerkwi od wewnątrz gdyż Siedliska odwiedzam w okresie Bożego Ciała a wtedy muzeum jest nieczynne .
Kiedyś na pewno zawitam do Siedlisk w innym terminie i odwiedzę cerkiew Św Mikołaja od wewnątrz . Postaram się też wtedy dodać też i zdjęcia wnętrza tej świątyni .

1 2 3 4 5 6 7
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Cerkiew Świętego Mikołaja w Siedliskach

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cerkiew Świętego Mikołaja w Siedliskach 50.265732, 23.554569