Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Krówki Sandomierskie…oryginalna pamiątka

Styczeń 13, 2014 | 5 Comments

Krówki …kiedyś jedne z nie wielu dostępnych słodyczy . Dziś trochę zapomniane i produkowane przez małe zakłady , głównie spółdzielnie mleczarskie . Ale za to są bardzo smaczne i w większości zawijane ręcznie . Niektórzy wytwórcy krówek wytwarzają je na specjalne zamówienia ( np. jako poczęstunek na weselach , jako materiały promocyjne dla firm czy restauracji ) . Wytwarzane są tez krówki regionalne i do nich właśnie należą krówki Sandomierskie . Sandomierskie krówki są oryginalna i smaczną pamiątką z tego przepięknego miasta .

Krówki Sandomierskie wytwarzane są przez Zakład Produkcji Cukierniczej w Opolu Lubelskim .
Krówki te zakupić można praktycznie tylko na terenie Sandomierza a głównie w kilku sklepach na Sandomierskim rynku . Słodycze te mają na celu promować miasto i jego zabytki w nie szablonowy sposób . Kupowane są one przez bardzo wielu turystów w zastępstwie klasycznych pamiątek z podróży . Zamiast kupować widokówkę , obraz czy inne pseudo rękodzieło turyści wolą posmakować tych krówek i mieć oryginalną pamiątkę z Sandomierza .
Krówki pakowane są w dwa rodzaje pudełek . Jedno większe o pojemności 500 g i mniejsze w kształcie torebki o pojemności 150 g .
Każda z krówek Sandomierskich jest zawijana ręcznie w opakowanie na którym widnieje jeden z kilku najsłynniejszych zabytków Sandomierza . Ja w swoim opakowaniu spotkałem opakowanie z trzema zabytkami ale o ile mi wiadomo jest takich różnych opakowań pięć . Na zewnętrznej stronie opakowania widnieje fotografia zabytku a na wewnętrznej stronie jest tez opis tego zabytku .
Krówki Sandomierskie mają smak klasyczny czyli śmietankowy i są bardzo smaczne … choć obiektywnie muszę przyznać że krówki Opatowskie są smaczniejsze lecz nie są tak pięknie zapakowane .

Ciekawostką jest to iż krówki to słodycze których ojczyzna jest Polska . Pierwsze krówki sprzedawane były przez Feliksa Pomorskiego w jego fabryce słodyczy mieszczącej się w Poznaniu . Było to około roku 1921 . Cukierki te jeszcze wtedy nie nazywały się krówkami ale na swym opakowaniu miały namalowaną krowę i stąd z czasem rozpowszechniła się nazwa …krówki . W czasie II wojny światowej Niemcy wysiedlili Polaków z terenów Poznania i wtedy zakład Feliksa pomorskiego przeniesiony został do Milanówka . Tam istnieje do dziś pod nazwą Wytwórnia Cukierków L . Pomorski i Syn .

Poniżej można zobaczyć kilka zdjęć małego opakowania tych krówek na tle miniaturek Sandomierskich zabytków które stoją na dziedzińcu Sandomierskiego zamku . Są to miniaturki Ratusza , Zamku , Bramy Opatowskiej , Domu Jana Długosza i Zespołu klasztornego kościoła Świętego Jakuba . Miniaturki opisane są w kilkunastu słowach , jest też opis w alfabecie Braille’a dla nie widomych .

KR K6 K5 K4 K3 K2 KR1 KR2 KR3
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Krówki Sandomierskie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Krówki Sandomierskie 50.679288, 21.749936
  • Taka pamiątka, która się za długo nie ostoi 😉

    • Dlatego lepiej kupić większe opakowanie które wiosną tu zaprezentuję . Chwilowo było dostępne tylko małe i nie było te.z Sandomierskiego piwa które jest równie efektownie zapakowane .

  • Krówki z Opola Lubelskiego-Geo

    Panie Mariuszu, ale nam miło, dziękujemy! Prosimy o kontakt; biuro@krowki-opolelubelskie.pl Pozdrawiamy serdecznie:)

  • Piotr Kolenda

    O! Już mogę pisać tak więc coś się „zreperowało”. Pozdrawiam!