Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Wiatrak we wsi Gródki

Marzec 27, 2014 | 5 Comments

Stoi dumnie na najwyższym wzniesieniu w okolicy .Nad nim tylko niebo i pięknie śpiewające tu skowronki . To chyba ostatni wiatrak na Roztoczu . Upływający czas zabrał mu skrzydła które poruszane wiatrem kiedyś wprawiały w ruch tego olbrzyma a jego wnętrze tętniło życiem .

Wiatrak w Gródku to jeśli wierzyć różnym informacjom ostatni wiatrak na Polskim i Ukraińskim Roztoczu . Jeszcze przed II wojną światową było tu ich bardzo wiele , niektóre wsie takie jak np. Gródki miały ich po kilka . W samych Gródkach było ich cztery . Po wojnie nastąpiła elektryfikacja wsi i wiatraki poruszane siła wiatru lub zwierząt pociągowych przestały być z czasem potrzebne . Niektóre zostały rozebrane ale większość po prostu pokonał czas i siły natury . Na szczęście ten ostatni oparł się wszelkim przeciwnościom i nadal dumnie stoi i cieszy swoim widokiem . Wiatrak otaczają pola na których uprawiane są głównie zboża i maliny ale spotkać tez tu można tak jak na całym Roztoczu uprawy winorośli

Roztocze to delikatnie pofałdowana kraina , sprzyjająca kiedyś powstawaniu wiatraków . Roztoczańskie wzgórza są łagodne i łatwo dostępne , klimat tu panujący jest bardzo delikatny gdyż jest to najcieplejsze i najbardziej nasłonecznione miejsce w naszym kraju .. Podobno najbardziej słoneczne miejsce w Polsce to wieś Guciów leżąca nieopodal Zwierzyńca .

Na początku napisałem iż to najprawdopodobniej ostatni wiatrak na Roztoczu . Ale ostatnio zakupiłem mapę na której zaznaczono ich aż pięć . Mam zamiar oczywiście to sprawdzić podczas moich rowerowych wycieczek po Roztoczu . Na razie zawitałem do Chrzanowa gdzie miał stać taki wiatrak . Niestety już go nie ma ..szkoda .

Na ta chwilę tylko kilka fotek wiatraka ale gdy wybiorę się tam jeszcze zrobię jeszcze kilka zdjęć wnętrza .

Teraz kilka suchych faktów o wiatrakach . Ten opisywane jest wiatrakiem typu koźlak a właściwie wiatrak kozłowy . Pierwsze wiatraki tego typu powstały w Chinach w VII wieku a do europy dotarły w XII wieku a na nasze ziemie w XIV wieku . Koźlaki stawiane są na podstawie nazywającej się kozioł a na tej podstawie stawią się główny słup podtrzymujący główny mechanizm wiatraka . Koźlaki budowane były z drewna i składały się z trzech kondygnacji . Pierwsza z nich to właśnie wspomniana podstawa a dwie wyższe były przeznaczone do mielenia zboża .Dach pokryty zazwyczaj był gontem . no i oczywiście skrzydła bez których wiatrak nie mógł funkcjonować . Bardzo rzadko się zdarzało iż koło młyńskie nie było poruszane przez skrzydła lecz przez zwierzęta pociągowe . Poniżej zamieszczam też przekrój budowy .

wiatrak1 wiatrak2 wiatrak3 wiatrak6

widok z wiatraka na okoliczne pola
wiatrak4

równie stara i zniszczona kapliczka zagubiona gdzieś pośród pół w okolicach waitraka
wiatrak5

Budowa koźlaka …wikipedia
443px-Encyclopedie_volume_1-040

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Wiatrak w Gródkach

ładowanie mapy - proszę czekać...

Wiatrak w Gródkach 50.783528, 22.685738
 • Bardzo przyjemny tekst, zdjęcia, po prostu chce się czytać. Dodatkowo coś na co sam nie wpadłem – mapa. Super!

 • Dla mnie umieszczenie opisywanych obiektów na mapie to był priorytet . Chcę każdemu kto przeczyta dany artykuł ułatwić zobaczenie na własne oczy obiektu .

  Cieszę się że wpis się podoba .

 • chinczyk

  No no 🙂 Mapa musi być 🙂 Ciekawostką jest to że taka konstrukcja drewniana stoi jeszcze, że przez te wszystkie lata nie spłonęła.

 • Marcin Krasny

  taki wiatrak stoi również we wsi huta turobinska

  • Może to ten sam , bo w Hucie Turobińskiej nie widziałem wiatraka niestety…chyba że jakoś przegapiłem ..
   może Pan podać jego lokalizację ??