Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Szczebrzeszyńskie źródełko

Styczeń 17, 2014 | 4 Comments

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
I Szczebrzeszyn z tego słynie .
Jan Brzechwa gdyby jeszcze żył mógłby dopisać iż najlepiej chrząszcza spotkać przy orzeźwiającym Szczebrzeszyńskim .

To małe źródełko położone jest tuż przy drodze wiodącej do Zwierzyńca więc każdy turysta odwiedzający piękne Roztocze powinien tu bez problemu trafić . Nad źródełkiem w 2002 roku postawiono pierwszy w świecie pomnik słynnego chrząszcza . Pomnik wykonany jest z drewna lipowego a jego wykonawcami byli uczniowie klasy snycerskiej PLSP w Zamościu . Chrząszcz ustawiony jest na kamiennym cokole , a pod nim znajduję się malutki zbiorniczek wodny zasilany przez kilka źródełek wypływających wprost ze wzniesienia górującego nad tą okolicą . Wzniesienie to nosi nazwę góry zamkowej gdyż znajdują się na nim ruiny zamku a e o tym innym razem . Źródełko to jest źródliskiem źródełko typu podzboczowego , jego wydajność wynosi 36l/s a temperatura wody wynosi zazwyczaj około 9 stopni i nie zmienia się przez cały rok . Woda tu tryskająca wprost z ziemi jest bardzo czysta i bez obaw można ją pić lecz czasami można się natknąć na jakiś leżący śmieć w tym zbiorniczku wodnym ..widać że nie wszyscy potrafią docenić ten cud natury nie ożywionej .
Według miejscowych podań woda ze źródełka ma własności lecznicze , uśmierza ból i leczy przewlekłe choroby .
Po drugiej stronie drogi znajduje się duży stary młyn a za nim płynie rzeka Wieprz która jest największa rzeką Roztocza i tu ma swoje źródła które biją w okolicy Tomaszowa Lubelskiego Wspomniany młyn wybudował ordynat Zamoyjski , hrabia Maurycy Zamoyski na początku XX wieku a pierwotnym przeznaczeniem tego budynku było magazynowanie zboża i mąki . Dopiero w późniejszych latach zrobiono tu młyn a po I wojnie światowej odkupiony został przez prywatnych inwestorów i to właśnie wtedy ten młyn stał się największym młynem w ówczesnym województwie Lubelskim i jednym z największych w Polsce . W latach 20 tych XX wieku młyn napędzał też turbinę i uzyskana w ten sposób energia służyła do oświetlania ulic Szczebrzeszyna . Po II wojnie światowej młyn przeszedł w ręce państwa . Źle konserwowane i nie naprawiane urządzenia młynarskie z czasem odmawiały posłuszeństwa w skutek czego młyn przestał działać w 1978 roku i został zamknięty a budynek niszczał . Młyn znów zaczął działać od 1985 roku gdy budynek został odrestaurowany a urządzenia młynarskie wymienione .

To urocze miejsce odwiedziłem na początku września podczas jedno dniowej rowerowej wycieczki na Roztocze . Akurat wybrałem się rowerem aby zobaczyć rekonstrukcje Bitwy pod Panasówką . Bitwa ta rozegrała się podczas Powstania Styczniowego . Stoczona została 3 września 1863 roku na wzgórzu Polak które jest jednym z najwyższych wzniesień w tej okolicy Roztocza a z jego szczytu rozciąga się wspaniałą panorama na okolicę .
Była to jak na razie moja najdłuższa wycieczka rowerowa . Zrobiłem w ciągu jednego dnia 194 km .

1 2 3 4 5
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Źródełko Szczebrzeszyn

ładowanie mapy - proszę czekać...

Źródełko Szczebrzeszyn 50.690864, 22.974831
  • chinczyk

    A powiedz mi , ten młyn po remoncie daje energię do zasilania wsi ? Czy już tylko się „kręci” ?

  • Tego to już nie wiem ale czytałem gdzieś że młyn znów przestał działać . W roku 2010 zamojski sąd ogłosił upadłość Młyna Zbożowego GGD w Szczebrzeszynie. Spółka była niewypłacalna . Zalegali z wypłatami za zboże od rolników już w 2009 roku .
    Na wiosne znów tam się wybiorę i porobię więcej fotek .

  • Piotr Kolenda

    Nie znam tych terenów. Najwyższy czas to zmienić!

  • Zapraszam !!! Nie długo będzie tu więcej materiałów o pięknym Roztoczu . Czekam tylko na nowy aparat i na wiosnę oczywiście .