Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Trójkątna Kaplica Wotywna

Maj 8, 2014 | Comment

Kaplica Wotywna w Stróży jest wyjątkową świątynia w skali naszego kraju . Zbudowana jest na planie trójkąta równobocznego co nie jest często spotykane . Podobnie zbudowanych świątyń w Polsce jest tylko pięć . Trzy rogi tej świątyni mają symbolizować jej wezwanie czyli Trójcę Świętą .

Kaplica wotywna pw Trójcy Przenajświętszej wybudowana została w latach 1766-1767 . Fundatorką kaplicy była Terasa z Michałowskich Zamoyjska . Zbudowana jest w stylu barokowym a w jej wnętrzu umieszczone zostały trzy ołtarze . Ołtarz główny poświęcony Trójcy Świętej , a dwa boczne poświęcone Św Walentemu i Św Nepomucenowi .
W 1767 roku kaplica została poświęcona przez dziekana Urzędowskiego i powstała tu parafia . W raz z upływem czasu i utratą przez Polskę niepodległości kaplica popadała w ruinę . Zmieniali się też właściciele okolicznych ziem jak i tej kaplicy .Doszło do tego że pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku w kaplicy był urządzony spichlerz . Na szczęście w 1910 roku , dzierżawca tych ziem Julian Cywiński postanowił odrestaurować tą piękną kaplicę . W 1955 roku znów powstała tu parafia .a kaplica znów zapełniła się wiernymi . W 1959 roku przeprowadzono prace remontowe kaplicy . Odnowiony został dach , zostały odnowione tez zewnętrzne tynki . Od 1991 roku kiedy to wyświecony został w Stróży nowo zbudowany kościół , kaplica wotywna przestała pełnić rolę kościoła parafialnego i znów powoli niszczała . W 2009 roku z fundacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kaplica doczekała się gruntownego remontu i znów pięknie się prezentuje .

Kaplica jest pięknie położona na wzniesieniu a poniżej znajdują się stawy otoczone lasem . Nie daleko tez znajdują się źródła rzeki Wyżnicy .

Obok kaplicy znajduje się tez cmentarz parafialny , przy jego wejściu znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom tych ziem którzy polegli za Ojczyznę w I i II wojnie światowej .

kaplica1 kaplica2 kaplica3 kaplica4 kaplica5 kaplica6 kaplica7 kaplica9 kaplica8 kaplica10
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Stróża Kaplica Wotywna

ładowanie mapy - proszę czekać...

Stróża Kaplica Wotywna 50.898229, 22.283943