Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Huta Różaniecka – Ruiny cerkwi

Sierpień 2, 2014 | 2 Comments

Piękne Roztocze słynie nie tylko z cudownej przyrody , pięknych krajobrazów ale też z bardzo licznych tu cerkwi . Wiele z nich zostało opuszczona a część zostało zniszczona tak jak właśnie cerkiew w Hucie Różanieckiej. Tylko nieliczne są w dobrym stanie a jeszcze mniej jest używanych przez wiernych .

Huta Różaniecka to mała wieś której początki sięgają XVI wieku kiedy to osiedlili się tu węglarze i smolarze wykorzystujący drewno z lasów które porastały cały ten teren. Około 1713 roku istniała tu mała huta szkła . Gdy lasów było co raz mniej mieszkańcy zajęli się tez rolnictwem . Po za Polakami mieszkało tu też sporo Ukraińców i mała grupa żydów . Na całym Roztoczu duża część mieszkańców była wyznania grekokatolickiego i tak samo było w Hucie Różanieckiej . Dla nich to właśnie w latach 1825-1826 powstała murowana cerkiew pod wezwaniem Świętego Mikołaja . Zajęła on miejsce starej i chylącej się ku upadkowi cerkwi drewnianej . Nowa cerkiew zbudowana była z bloków wapienie i piaskowców które wydobywane były w okolicznych kamieniołomach . W cerkwi tej co miesiąc i w święta odprawiane były też Msze Św dla mieszkańców wsi wyznania katolickiego gdyż nie było tu świątyni katolickiej . Katolicy do najbliższego kościoła w Płazowie mieli dość daleko więc spora ich część przychodziła na nabożeństwa w niedziele i święta do cerkwi . Czasami było tak że w cerkwi było więcej katolików niż grekokatolików . Niestety zgoda pomiędzy ta trwała do około 1908 roku i wtedy postanowiono wybudować kościół katolicki w Hucie Różanieckiej .

Cerkiew została zburzona przez hitlerowców podczas bombardowania przez lotnictwo i pacyfikacji Huty Różanieckiej która miała miejsce 26 czerwca 1943 roku . Wieś w ten sposób zapłaciła za pomoc której udzielali mieszkańcy partyzantom aktywnie walczącym na całym Roztoczu z Niemcami . Podczas pacyfikacji zamordowanych zostało 123 mieszkańców tej wsi . W tym samym roku wywieziono do obozów na Majdanku i w Zamościu dużą część mieszkańców , tylko nie licznym udało się przeżyć te obozy i wrócić . Ci którzy byli w sile wieku wywiezieni zostali na roboty przymusowe do Niemiec . Po wojnie podczas akcji Wisła wysiedlono z huty Różanieckiej jak i z całego Roztocza resztki mieszkańców pochodzenia Ukraińskiego .

Przy ruinach zachował się też cmentarz z licznymi krzyżami wykonanymi z wapieni . Wiele z tych nagrobkowych krzyży datuje się na XVIII wiek . Niestety cmentarz jest dość mocno zarośnięty trawami i krzewami która zasłaniają te unikatowe nagrobki .

Ruiny cerkwi położone są u stóp wzniesienia które przecina droga Susiec – Cieszanów .

Obraz 098 DSC_7698 DSC_7699 DSC_7700 DSC_7701
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Cerkiew Ruiny

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cerkiew Ruiny 50.379675, 23.199917
  • Dorota

    Piekne miejsce. Jasne mury wyrozniaja sie na tle soczystej zieleni. Bylam tam jesienia, gdy kwitly dzikie chryzantemy