Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Chodel …tajemnicze ruiny kościoła

Czerwiec 11, 2014 | Comment

Pośrodku malowniczych łąk i stawów rybnych w Chodlu , na malutkiej wysepce stoją tajemnicze ruiny kościoła . Są to pozostałości po świątyni Jezuickiej p,w Matki Boskiej Loretańskiej z 1736 roku

Historia tego miejsca zaczyna się jeszcze wcześniej , W roku 1616 Jezuici wybudowali w tym miejscu kaplicę w której znajdował się łaskami słynący obraz Matki Boskiej Loretańskiej .
Kościół którego ruiny możemy dziś oglądać zaczęto budować w 1736 roku a ukończono w 1750 roku , taka data widnieje na zachodniej fasadzie ruin .
Aby lepiej poznać historię tej świątyni i przyczyny jej zniszczenia należy wspomnieć o historii sprowadzenia Jezuitów do Chodla .
Zakon Jezuicki znany był ze swojej pracy misyjnej w Europie i na innych kontynentach a także z tworzenia systemu szkolnictwa podstawowego i średniego na terenach swojej działalności . Znany też był z tego że w jego szeregach większość zakonników miała bardzo dobre wykształcenie .
Na tereny Chodla Jezuici przybyli w 1580 roku . Sprowadzenie zostali decyzją prymasa Bernarda Maciejowskiego aby na terenach Lubelszczyzny walczyć z rozszerzającą się Reformacją . Wedle legendy w Chodlu , prymasowi objawiło się światło na terenach bagiennych które w tym czasie otaczały Chodel i tu postanowił osiedlić Jezuitów .
Po wybudowaniu wyżej wspomnianej kaplicy w 1616 roku zakonnicy sprowadzili do niej z Włoch obraz Matki Boskiej Loretańskiej i otoczyli go kultem . Z czasem obraz zasłynął łaskami które sprowadzał na wiernych i przez XVII i XVIII wiek przychodziły tu liczne pielgrzymki z ówczesnej północnej Małopolski . Gdy kaplica już przestała mieścić licznie przybywających tu wiernych kanonik krakowski Denhoff wydał pozwolenie na budowę murowanego kościoła .
Barokowa świątynia ukończona została w 1750 roku ale nie są znani ani jej projektant ani budowniczy . Nie daleko świątyni zbudowany został tez murowany dom dla zakonników , otoczony był on pięknym ogrodem . Przy tym budynku była też karczma i drewniany szpital – schronisko dla ubogich .
Kościół niestety zapełniał się wiernymi tylko przez 23 lata . W 1773 zakon Jezuicki uległ całkowitej kasacji . Miejscowe zakonne dobra jak i świątynia przeszła na rzecz Rzeczpospolitej a z czasem zostały w częściach rozprzedane . W dużej części zakupili je kasztelani Sandomierscy i Mazowieccy . W świątyni przestały być odprawiane Msze Św a obraz Matki Boskiej Loretańskiej został przeniesiony do kościoła parafialnego w Chodlu ( 1783 rok ) …i wtedy przestały też dziać się różne uzdrowienia i cuda która obraz zsyłał na wiernych . Wspomniane powyżej tajemnicze światło która na bagnach ujrzał biskup tu nie miało swej mocy .
Zamknięta świątynia z czasem została przejęta przez roślinność a najbardziej zgubny dla niej był bagienny wilgoć . Najpierw runął drewniany dach a po nim sklepienie kościoła , zgniła tez szybko drewniana podłoga . W XIX i XX wieku dokonała się reszta zniszczeń .
Z czasem znikła tez grobla łącząca kościół droga biegnąca do Chodla .
Dziś bagna zastąpiły łąki i stawy a ruiny stoją na malutkiej wyspie , zniknęły całkowicie pozostałości po wyżej wspomnianych budynkach Jezuickich .
Dotrzeć do tego pięknego zakątka Lubelszczyzny można idąc przez groble biegnące przez stawy . Na teren ruin można dotrzeć za pomocą łódki którą można wypożyczyć od właściciela tych stawów ale mi niestety nie udało się go zastać …następnym razem .

1 2 3 6 4 5

Parafialny kościół w Chodlu..tu znajduje się teraz obraz Matki boskiej Loretańskiej
7

8
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Chodel..tajemnicze ruiny kościoła

ładowanie mapy - proszę czekać...

Chodel..tajemnicze ruiny kościoła 51.102589, 22.141257