Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Pomnik pomordowanych żydów w Jarocinie

Grudzień 20, 2013 | Comment

Podczas II wojny światowej we wsi Jarocin miały miejsce dwie egzekucje na ludności żydowskiej . Rozstrzeliwań w 1942 roku dokonały oddziały Wermachtu i żandarmerii Niemieckiej .
Dziś miejsce pochówku około 90 żydów upamiętnia jedynie mały pomnik

Jarocin to dziś mała wieś położona w Lasach Janowskich . Mała wioska jednak ma ciekawą historię która zaczyna się mniej więcej około roku 1750 . Lasy Janowskie i Lipskie były wtedy pod władaniem rodziny Zamoyskich , właścicieli ziemskich którzy wysyłali swoich chłopów do wycinania lasów . Poza wycinaniem drzew zajmowali się też np smolarstwem i wyrobem terpentyny . Z czasem chłopi zasiedlali wycięte skrawki lasu i tak powstało w tym rejonie kilka wsi a w tym właśnie Jarocin który z czasem stał się jedną z większych wsi w okolicy . Na przełomie XIX i XX wieku powstał tu nawet dworek którego pierwszymi właścicielami byli Marianna z Wierzchlejskich i Aleksander Srokowscy . Rodzina ta nabyła Jarocin jak i inne okoliczne wsie w raz z otaczającymi je lasami i polami w 1832 roku . Do dziś jednak nie przetrwał żaden ślad po tym dworku . Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wieś dalej się rozwijała . Z czasem powstała nawet gmina wiejska Jarocin .W 1920 roku podczas wojny z bolszewikami liczni mieszkańcy Jarocina brali udział w walkach a dwaj z nich zostali po tej wojnie odznaczeni orderami Virtuti Militari za bohaterską postawę na polu walki . Także podczas II wojny światowej gdy Lasy Janowskie były największym skupiskiem partyzantów w całej okupowanej europie liczni mieszkańcy Jarocina zasilali oddziały partyzanckie a także wspomagali ich . Żołnierze pochodzący z tej wsi brali udział tez w walkach pod Monte Casino , Lenino i w Berlinie . Po wojnie Jarocin został za to odznaczony Krzyżem Grunwaldzkim III klasy . W 1943 roku ukraińscy policjanci i niemieccy żandarmi zamordowali w Jarocinie 8 Polaków, w tym proboszcza ks. Mariana Kędzierskiego, którego spalono żywcem .
W niedaleko położonych Modliborzycach , Janowie Lubelskim i Rozwadowie zamieszkiwało wielu żydów którzy podczas II wony światowej byli mordowani przez hitlerowców a nie licznym z nich udało się uciec . Schronienia szukali w okolicznych wsiach i właśnie w Jarocinie znalazło się kilka domostw które z narażeniem życia przechowywało w swoich piwnicach i ziemiankach żydów . Za swa postawę 3 osoby z jednej z tych rodzin otrzymały medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata” .
Niestety nie wszystkim żydom udało się znaleźć schronienie i podczas licznych przeszukiwań okolicznych wsi Niemcy wyłapywali żydów a potem ich rozstrzeliwali . I właśnie podczas dwóch takich akcji rozstrzelano około 90 żydów . Obie egzekucje miały miejsce w 1942 roku . Podczas pierwszej egzekucji zabito około 50 żydów a podczas drugiej egzekucji około 40 . Rozstrzeliwano ich na terenie Jarocina a potem zmuszano mieszkańców aby swoimi wozami zwozili zwłoki do lasu gdzie zakopywano je w jednej wspólnej mogile . Po wojnie na miejscu tej mogiły utworzony został symboliczny grób a nie dawno postawiono widoczny na zdjęciach pomnik .

DSC_7158 DSC_7159
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Pomnik w Jarocinie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Pomnik w Jarocinie 50.576805, 22.312074