Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Rudnik nad Sanem – mały cmentarzyk I wojenny

Maj 30, 2014 | Comment

W czasach gdy nasz kraj podzielony był przez zaborców , tereny te leżały bardzo blisko granicy pomiędzy zaborami Rosyjskim i Austriackim . W pobliskim Nisku , które leżały na terenie zaboru austriackiego były dość spore koszary w których stacjonowało wojsko . Po wybuchu I wojny światowej okoliczne tereny stały się areną zaciętych walk , czego dowodem są liczne mniejsze i większe cmentarze wojenne z tego okresu . Jednym z takich obiektów jest mały cmentarzyk położony w lesie pomiędzy Rudnikiem nad Sanem a Niskiem .

Ta zbiorowa mogiła żołnierzy położona jest w lesie tuż przy linii kolejowej i lokalnej drodze asfaltowej . Cmentarzyk zapewne kiedyś zajmował większą powierzchnię niż teraz ale czas zrobił swoje i część jego powierzchni zagarnął las . Dziś ta zbiorowa mogiła żołnierzy walczących w armii austro-węgierskiej otoczona jest metalowym ogrodzeniem a na jej terenie stoi kilka drewnianych krzyży . Rozpoznać można 14 mogił ale ciał tu pochowanych jest zapewne o wiele więcej . Żołnierze tu pochowani są różnej narodowości a pewna część z nich to Polacy .

Przed zupełnym zapomnieniem tego cmentarzyka ratują go uczniowie szkół mieszczących się w Rudniku którzy starają się dbać o czystość tego miejsca , zapalają znicze i przynoszą kwiaty .

DSC_7603 DSC_7604 DSC_7605
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Rudnik nad Sanem - mały cmentarzyk I wojenny

ładowanie mapy - proszę czekać...

Rudnik nad Sanem - mały cmentarzyk I wojenny 50.480340, 22.199550