Za miedzą

Za miedzą

Za miedza czyli miejsca mi bliskie …

Cmentarz I wojenny w Suchodołach

Czerwiec 14, 2014 | Comment

Ten mały cmentarzyk I wojenny w okolicach wsi Suchodoły powstał tak jak inne okoliczne cmentarze wojenne z tego okresu tuż po bitwie pod Kraśnikiem która miała miejsce 23-25 sierpnia 1914 roku .

Cmentarzyk powstał kilka dni po wspomnianej bitwie Kraśnickiej . Podczas tej bitwy starły się wojska armii Austro – Węgierskiej z wojskami armii Rosyjskiej . Była to pierwsza większa bitwa tej wojny stoczona na południowym odcinku frontu wschodniego . Bitwę tą wygrały wojska Austro – Węgierskie . Rok później podczas podczas kontrofensywy Rosjanie wyparki Austriaków aż za rzekę San lecz znów Austriacy przeszli do ofensywy i pod na tych terenach rozegrała się w roku 1915 następna bitwa , wygrana znów przez wojska Austro – Węgierskie które wyparły ostatecznie Rosjan z Lubelszczyzny .
W miejscu gdzie położony jest cmentarzyk toczyły się bardzo krwawe i zacięte walki i po ich zakończeniu nie można było nawet rozpoznać po mundurach zabitych do której z armii należały zwłoki .
Pierwotnie na tym cmentarzy pochowanych było około 120 żołnierzy armii Austro – Węgierskiej i około 20 żołnierzy armii . Po drugiej bitwie Kraśnickiej pochowano tu następnych żołnierzy obu armii i ostatecznie spoczęło ich tu około 180 .
W 1917 roku podczas ekshumacji złożonych tu ciał żołnierzy złożono jest w 5 zbiorowych grobach na których postawione zostały drewniane krzyże , cmentarz przybrał wtedy prostokątny kształt a jego teren ogrodzono drewnianym niskim parkanikiem .
Z czasem cmentarzyk został zapomniany i dopiero w latach 30 tych XX wieku doprowadzono do jego częściowego odnowienia , planowano tez postawić drewniane ogrodzenie . Po II wojnie światowej cmentarz znów uległ zapomnieniu i stopniowo niszczał a tylko nie liczni okoliczny mieszkańcy zapalali tu znicze i odnawiali drewniane krzyże .
Dopiero w 2011 roku staraniem władz gminy Dzierzkowice i Austriackiego Czerwonego Krzyża cmentarz uporządkowano i postawiono na jego terenie granitowy pomnik na którym widnieją napisy w języku Polskim , Niemieckim i Rosyjskim . teren cmentarzyka otoczono tez metalowym ogrodzeniem .

Cmentarzyk jest bardzo malowniczo położony pośród pól a jeszcze 2 lata temu biegła tu tylko polna droga , dziś można tu dostać się częściowo wyasfaltowaną droga . Na terenie cmentarzyka rośnie stara lipa która zapewne jest starsza niż cmentarz . Rośnie tez tu kilka innych młodszych drzew . Pod stara lipą stroi też murowana kapliczka . Nad kapliczką postawiona była figura świętego ale nie wiadomo jakiego gdyż podczas toczących się tu walk została ona całkowicie zniszczona . Przed odnowieniem cmentarza jak i starej kapliczki można było na niej zobaczyć liczne ślady po kulach .

a 1 2 3 4 7 6 5 8
icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Cmentarz I wojenny w Suchodołach

ładowanie mapy - proszę czekać...

Cmentarz I wojenny w Suchodołach 50.928682, 22.089901